2017 Football Post Season Awards

Class 3A District 7

Carroll Tigers

Tanner Higgins                        2nd Team                     Running Back

Cooper Ross                            2nd Team                     WR/TE

Lucas Thobe                            2nd Team                     Offensive Line

Chase Gladden                        2nd Team                     Defensive Line

Cavan Eberle                           2nd Team                     Linebacker

Kody Brincker                          Honorable Mention    Offensive Line

Draven Williamson                 Honorable Mention    Running Back

Brennon Kofron                       Honorable Mention    Linebacker

 

 

Class 2A District 7

Coach of the Year

Bryan Case                              South Central Calhoun

 

Assistant Coach of the Year

Curt Batta                               South Central Calhoun

 

Offensive Player of the Year

Chase McAlister                      South Central Calhoun

 

Defensive Player of the Year

Reed Vondrak                         East Sac

 

South Central Calhoun

Tyler Jones                              1st Team                      Defensive Line

Hunter Muhlbauer                  1st Team                      Quarterback

Tanner Macke                         1st Team                      Linebacker

Joey Schrage                           1st Team                      Defensive Line

Jonathan Frantz                       1st Team                      Running Back

Jered Campbell                       1st Team                      Linebacker

Shiloh Meyer                           1st Team                      Offensive Line

Chase McAlister                      1st Team                      Utility

Jared Birks                              1st Team                      Linebacker

Kyler Steinborn                       2nd Team                     Wide Receiver

Hunter Riedesel                      2nd Team                     Linebacker

Jacob Schrage                         2nd Team                     Offensive Line

Kody Kutz                                 2nd Team                     Offensive Line

Josh Henkenius                        2nd Team                     Defensive Back

Zane Neubaum                          2nd Team                     Kicker

Brian King                               Honorable Mention

Landon Schleisman                 Honorable Mention

Colten Morenz                        Honorable Mention

Tanner Fistler                          Honorable Mention

 

Kuemper

Kyle Snyder                             1st Team                      Linebacker

Nate Wendl                             1st Team                      Running Back

Parker Badding                       1st Team                      Wide Receiver

Miles Rupiper                         1st Team                      Running Back

Nate Mertz                              1st Team                      Offensive/Defensive Line

Zak Hulsing                             1st Team                      Offensive/Defensive Line

Blaise Gunnerson                    1st Team                      Offensive/Defensive Line

Blake Baumhover                   1st Team                      Defensive Back

Kyle Derner                              1st Team                     Kicker

Colton Irlbeck                           1st Team                     Punter

Ben Berg                                 2nd Team                     Defensive Back

Joey Pottebaum                      2nd Team                     Quarterback

Lucas Riesenberg                    2nd Team                     Offensive/Defensive Line

Colton Irlbeck                          2nd Team                     Utility

Alex Heiman                           Honorable Mention

Izak Baumhover                      Honorable Mention

Carter Wittrock                       Honorable Mention

Sam Auen                                Honorable Mention

 

East Sac

Alex Gerdes                             1st Team                      Offensive Line

Tanner Hardman                    1st Team                      Offensive Line

Garrett Bruce                          1st Team                      Running Back

Sebastian Pek                          1st Team                      Linebacker

Reed Vondrak                         1st Team                      Linebacker

Brandyn Clair                          1st Team                      Defensive Line

Marcus Green                         1st Team                      Running Back

Ethan Nissen                           2nd Team                     Running Back

Jaymes King                            2nd Team                     Linebacker

Charlie Langner                      2nd Team                     Defensive Back

Derek Aschinger                     2nd Team                     Linebacker

Colton Wells                            Honorable Mention

John Weber                             Honorable Mention

Carter Babe                            Honorable Mention

Griff O’Neil                             Honorable Mention

 

Class 1A District 7

IKM/Manning

Jared Johnson                          1st Team                      Quarterback

Carter Irlmeier                                   1st Team                      Running Back

Austin Ahrenholtz                    1st Team                      Offensive Line

Marshall Hansen                     1st Team                      Offensive Line

Stephen Grimm                       2nd Team                     Running Back

Nathan Blankman                   2nd Team                     Defensive Back

Ian Bornhoft                            2nd Team                     Linebacker

Chris Monson                          2nd Team                     Defensive Line

Grant Stracke                          2nd Team                     Placekicker

Lucas Brown                            Honorable Mention

Alex Lingle                              Honorable Mention

Dane Blom                              Honorable Mention

 

8-Man District 8

Offensive Player of the Year

Tyler Riebhoff                         Audubon

 

Defensive Player of the Year

Dustin Andreasen                    Audubon

 

Special Team Players of the Year

Drew Schurke                          Ar-We-Va

 

Lineman of the Year

Joseph Zaiger                          Audubon

 

Audubon

Tyler Reibhoff                         1st Team                      Quarterback

Nolan Smith                            1st Team                      Running Back

Dustin Andreasen                    1st Team                      Linebacker

Joseph Zaiger                          1st Team                      Defensive Line

Josh Lange                               2nd Team                     Wide Receiver

Dylan Obermeier                    2nd Team                     Defensive Line

Lane Lawson                           2nd Team                     Utility

Jarrett Meaike                                    Honorable Mention

Luke Mosinski                         Honorable Mention

 

Ar-We-Va

Drew Schurke                          1st Team                      Wide Receiver/Linebacker

Keegan Simons                        1st Team                      Quarterback

Andy Leiting                            1st Team                      Linebacker

Ben Van Glon                          2nd Team                     Defensive Line

Dylan Vetter                            2nd Team                     Defensive Line

Wyatt Neumann                      Honorable Mention

Derek Oeser                            Honorable Mention

 

Glidden Ralston

Trent Wiederien                     1st Team                      Running Back

Blake Pagel                             1st Team                      Tight End

Brigham Daniel                       2nd Team                     Running Back

 

Coon Rapids Bayard 

Chase Heithoff                        1st Team                      Wide Receiver

Lane Namanny                        1st Team                      Defensive Line

Peyton Clipperton                   2nd Team                     Quarterback

Christian Cook                         Honorable Mention

Zach Lee                                  Honorable Mention